• نیروگاه شهید مدحج (زرگان اهواز )

  • بخش گاز نیروگاه زرگان

مشخصات نیروگاه

بخش بخار اين نيروگاه شامل دو واحد به ظرفيت نامي هركدام 145 مگاوات و ساخت شركت ACEC بلژیک و بخش گاز آن دارای 4 واحد گازی هرکدام به ظرفیت 32 مگاوات  و ساخت شرکت آسک بلژیک می باشد .

پرچمدار خصوصی سازی برق ایران

نیروگاه شهدی مدحج (زرگان اهواز )  اولین نیروگاهی است که در تاریخ صنعت برق کشور به بخش خصوصی عرضه و اگذار شده و پرچمدار خصوصی سازی بخش تولید صنعت برق کشور به حساب می آید .

درباره نیروگاه

نیروگاه شهید مدحج (زرگان اهواز ) در کيلومتر 5 جاده اهواز – مسجد سليمان در زميني به مساحت حدود 45 هکتار واقع شده است. ظرفيت نامي اين نيروگاه 418 مگاوات است و دارای 4 واحد تولید برق گازی و 2 واحد بخار می باشد .

بازسازی کامل واحد دو بخار  زرگان برای اولین بار در کشور

پرسنل کارآزموده
نماد خودکفایی
موقعیت حساس در شبکه
آمادگی بالا

 واحدهای نیروگاه زرگان : 

واحدهاي توليدي شركت سازنده سال ساخت نوع توليدات ظرفيت اسمي (مگاوات ) توان توليدي (مگاوات )
يك بخار جنرال الكتريك انگلستان 1354 انرژي برق 145 138
دو بخار جنرال الكتريك انگلستان 1372 انرژي برق 145 138
يك گاز اسك بلژيك 1357 انرژي برق 32 28
دو گاز اسك بلژيك 1357 انرژي برق 32 28
سه گاز اسك بلژيك 1357 انرژي برق 32 28
چهار گاز اسك بلژيك 1357 انرژي برق 32 28

تاریخچه نیروگاه شهید مدحج (زرگان اهواز )

نیروگاه شهيد مدحج اهواز (زرگان)‌از نظر جغرافيايي در 9 كيلومتري شمال شرقي اهواز و در مجاورت رودخانه كارون قرار گرفته است كه بدليل موقعيت خاص خود نقش مهمي را در پايداري شبكه برق سراسري با توان اسمی تولیدی 418 مگاوات ايفا مي‌كند.
استان خوزستان به عنوان يكي ازبزرگترين مراكز صنعتي وكشاورزي كشور عزيزمان ايران همواره مطرح بوده است. بنابراين توليد انرژي به منظور برآورده كردن نياز صنايع و طرح‌هاي مهم ملي كه در اين منطقه وجود دارد، ضروري است. لذا واحد اول بخار با قدرت 145 مگاوات در سال 1354 به بهره‌برداري رسيد و در اسفند 1352 موافقتنامه احداث واحد2 بخار نيروگاه با قدرت 145 مگاوات با شركت GEC مبادله شد و چهار واحد گازي نيز هركدام با قدرت 32 مگاوات، در سال 1357 به بهره برداري رسيدند. پيمانكار واحدهاي بخار نيروگاه شهيدمدحج اهواز، شركت جنرال الكتريك انگلستان(GEC) بوده و ساخت واحدهاي گازي را شركت ACEC بلژيك بوده است.
پس از تصويب نهايي قرارداد احداث واحد 2 بخار در سال 1356 پيمانكار، عمليات اجرايي طرح خود را آغاز كرد كه در دوران پيروزي انقلاب اسلامي( اواخر سال 57) پيمانكار كارگاه را تعطيل و ايران را ترك كرد. چندي پس از متوقف شدن عمليات اجرائي طرح توسط پيمانكار، شركت توانير به منظور جلوگيري از فرسوده شدن و آسيب ديدگي تجهزات طرح كه در كشورهاي حاشيه جنوب خليج فارس تخليه شده بود اقدام به حمل تجهيزات به داخل كشور نمود. هم‌زمان بااين اقدامات مذاكراتي جهت از سرگيري مجدد طرح با پيمانكار انجام گرفت كه اين بار پيمانكار به بهانه جنگ تحميلي از ارائه تعهدات شانه خالي كرد، سرانجام در سال 1360 موافقتنامه ديگري با پيمانكار به امضاء رسيد كه به موجب آن مسؤليت اجراي عمليات ساختماني و نصب از مفاد قرارداد حذف شد و شركت توانير اين مسؤليتها را رأساً به عهده گرفت.
به دنبال عقداين قراردادباشركت جنرال الكتريك انگليس،شركت توانيردرارديبهشت 1363 قراردادي را جهت عمليات ساختماني ونصب با شركت Deawoo Corporation كرة جنوبي به امضاء رساند، پس از شروع كار پيمانكاردر سال 64 و 65 بر اثر بمبارانهاي هوايي دشمن خساراتي و تلفات جانبي به تجهيزات توانير و پرسنل كره‌اي وارد شد كه يك بار ديگر توقف عمليات اجرايي را به همراه داشت. در ضمن خاطرنشان مي‌شود كه اين نيروگاه در زمان جنگ تحميلي پنج بار توسط دشمن مورد حملۀ هوايي قرار گرفت.
به دنبال پذيرش قطعنامه 598 و توقف جنگ تحميلي، تجهيزات صدمه ديده، شناسايي و طي موافقت‌نامه‌ايي جهت بازسازي و قرينه سازي تجهزات شامل روتور توربين فشارقوي و پوسته‌ها و ديافراگم‌هاي توربين به كشور سازنده ارسال و موافقنامه از سرگيري عمليات اجرائي با شركت دووكورپريشن نيز مجدداً منعقد شد و در نهايت،‌ شركت مذكور از نيمه دوم سال 68 عمليات اجرائي خود را مجدداً تحت نظارت شركت مهندسان مشاور سازه و كارشناسان كارگاه نوسازي طرح آغاز كرد.
بازسازي تجهيزات صدمه ديده در داخل كشور را كارشناسان ايراني طي سالهاي 68و69 با كوشش فراوان انجام دادند و تجهيزات ارسالي به كارخانۀ سازنده پس از بازسازي و قرينه سازي، در اواخر سال 69 وارد ايران شد.
با دريافت تجهيزات و آماده بودن ساير اقلام بازسازي شده، عمليات اجرائي در سالهاي 70 و با سرعت قابل ملاحظه‌اي انجام پذيرفت و با عنايت الهي و تلاش‌هاي مستمر و مجدانۀ شركت توانير و كليه دست‌اندركاران پروژه، اين واحد در سال 1371با موفقيت را‌ه‌اندازي و به شبكه برق سراسري پيوست؛ آب مصرفي نيروگاه از انشعاب رودخانه كارون تأمين مي‌شود .

معرفی نیروگاه

نیروگاه شهید مدحج (زرگان اهواز) در کیلومتر 5 جاده اهواز – مسجد سلیمان در زمینی به مساحت حدود 45 هکتار واقع شده است. ظرفیت نامی این نیروگاه 418 مگاوات است.

گروه صبا با انجام اقدامات فنی و تغییر در ساختار مدیریتی، ظرف کمتر از یک سال ظرفیت عملی تولید نیروگاه را به میزان بسیار چشمگیری ارتقا داده و نقطه عطفی را در صنعت برق کشور به ثبت رساند.

بخش بخار این نیروگاه شامل دو واحد به ظرفیت نامی هرکدام 145 مگاوات و ساخت شرکت GEC می باشد. اولین واحد این نیروگاه در سال 1354 راه اندازی شد و واحد دوم آن سالها پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در سال 1372 به بهره برداری رسیده است.

بخش گازی نیروگاه شهید مدحج در مجاورت واحدهای بخار این نیروگاه قراردارد. این بخش شامل 4 واحد گازی هر کدام به ظرفیت نامی 32 مگاوات می باشد که در سال 1357 به بهره برداری رسیده است. سوخت اصلی واحدها ، گاز طبیعی و سوخت پشتیبان آن گازوئیل می باشد. این واحد ها ساخت شرکت ACEC بلژیک بوده و باتوجه به قرارگیری این نیروگاه در مرکز بار شبکه برق خوزستان، نقش بسیار حیاتی و تعیین کننده در پایداری شبکه و کنترل ولتاژ منطقه برعهده دارد.

محل نیروگاه کیلومتر 5 جاده اهواز-مسجد سلیمان
نوع نیروگاه بخاری- گازی
تعداد و ظرفیت واحدها 2 واحد بخار 145 مگاواتی- 4 واحد گازی 32 مگاواتی
تیپ توربین ها (نوع واحدها) واحدهای بخاری: GEC H18 – واحدهای گازی: W251
راندمان نامی واحدها واحدهای بخاری: 39 درصد – واحدهای گازی: 27 درصد
ظرفیت کل نیروگاه 418 مگاوات
تاریخ ورود به مدار اولین واحد سال 1354
بهره بردار O&M شرکت بهره برداری و تعمیرات نیروگاه صبا
ولتاژ اتصال به شبکه 230 کیلو ولت
نوع سوخت نیروگاه گاز طبیعی (سوخت اصلی)
نحوه فروش برق قرارداد تبدیل انرژی با وزارت نیرو
مشخصات فنی نیروگاه

نیروگاه زرگان دارای دو واحد بخار و چهار واحد گازی می باشد. در جدول ذیل خلاصه مشخصات فنی واحدها درج شده است.

سایر مشخصات فنی ظرفیت سازنده اصلی تجهیزات
544 °C 128.7 bar درام دار 551 ton/h Clark Chapman بویلر واحد های توربین بخار
540 °C 117.7 bar دو سیلندری 
HP & LP
145 MW GEC 
H18-335
توربین
15 KV تحریک بدون جاروبک سیال خنک کننده: هیدروژن 187.5 MVA GEC ژنراتور
15/230 KV Ynd11 OFAF 185 MVA 
200 MVA
GEC 
Irantransfo
ترنسفورمرهای اصلی
4894 RPM تعداد ردیف های توربین: 3 تعداد ردیف های کمپروسور: 18 
نسبت تراکم: 10/1
32 MW(ISO) Westinghouse توربین و کمپرسور واحدهای توربین گاز
11 KV تحریک بدون جاروبک سیال خنک کننده: هوا 40 MVA Westinghouse ژنراتور
11/230 KV Ynd11 سه سیم پیچه 70 MVA Stromberg ترنسفورمر اصلی
سوخت نیروگاه

سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی می باشد و به هنگام ضرورت از گازوئیل (در واحدهای گازی) و یا مازوت (در واحدهای بخار) به عنوان سوخت پشتیبان در نیروگاه استفاده می شود. در حال حاضر با توجه به شرایط زیست محیطی و قرار گرفتن نیروگاه در نزدیکی شهر اهواز امکان استفاده از سوخت پشتیبان وجود ندارد . در جدول ذیل مشخصات فنی سوخت اصلی نیروگاه درج شده است:

مشخصات سوخت اصلی( گاز طبیعی)
واحدهای بخاری واحدهای گازی
مصرف سوخت هر واحد در بار نامی(Nm3/h) 36250 12800
مصرف کل نیروگاه در بارنامی -418 مگاوات- (Nm3/h) 123700

تصاویری از نیروگاه زرگان