• نیروگاه شهید مدحج (زرگان اهواز )

  • بخش گاز نیروگاه زرگان

مشخصات نیروگاه

بخش بخار اين نيروگاه شامل دو واحد به ظرفيت نامي هركدام 145 مگاوات و ساخت شركت ACEC بلژیک و بخش گاز آن دارای 4 واحد گازی هرکدام به ظرفیت 32 مگاوات  و ساخت شرکت آسک بلژیک می باشد .

پرچمدار خصوصی سازی برق ایران

نیروگاه شهدی مدحج (زرگان اهواز )  اولین نیروگاهی است که در تاریخ صنعت برق کشور به بخش خصوصی عرضه و اگذار شده و پرچمدار خصوصی سازی بخش تولید صنعت برق کشور به حساب می آید .

درباره نیروگاه

نیروگاه شهید مدحج (زرگان اهواز ) در کيلومتر 5 جاده اهواز – مسجد سليمان در زميني به مساحت حدود 45 هکتار واقع شده است. ظرفيت نامي اين نيروگاه 418 مگاوات است و دارای 4 واحد تولید برق گازی و 2 واحد بخار می باشد .

بازسازی کامل واحد دو بخار  زرگان برای اولین بار در کشور

پرسنل کارآزموده
نماد خودکفایی
موقعیت حساس در شبکه
آمادگی بالا

تاریخچه نیروگاه زرگان :

نيروگاه شهيد مدحج اهواز (زرگان)‌از نظر جغرافيايي در 9 كيلومتري شمال شرقي اهواز و در مجاورت رودخانه كارون قرار گرفته است كه بدليل موقعيت خاص خود نقش مهمي را در پايداري شبكه برق سراسري با توان اسمی تولیدی 418 مگاوات ايفا مي‌كند.
استان خوزستان به عنوان يكي ازبزرگترين مراكز صنعتي وكشاورزي كشور عزيزمان ايران همواره مطرح بوده است. بنابراين توليد انرژي به منظور برآورده كردن نياز صنايع و طرح‌هاي مهم ملي كه در اين منطقه وجود دارد، ضروري است. لذا واحد اول بخار با قدرت 145 مگاوات در سال 1354 به بهره‌برداري رسيد و در اسفند 1352 موافقتنامه احداث واحد2 بخار نيروگاه با قدرت 145 مگاوات با شركت GEC مبادله شد و چهار واحد گازي نيز هركدام با قدرت 32 مگاوات، در سال 1357 به بهره برداري رسيدند. پيمانكار واحدهاي بخار نيروگاه شهيدمدحج اهواز، شركت جنرال الكتريك انگلستان(GEC) بوده و ساخت واحدهاي گازي را شركت ACEC بلژيك بوده است.
پس از تصويب نهايي قرارداد احداث واحد 2 بخار در سال 1356 پيمانكار، عمليات اجرايي طرح خود را آغاز كرد كه در دوران پيروزي انقلاب اسلامي( اواخر سال 57) پيمانكار كارگاه را تعطيل و ايران را ترك كرد. چندي پس از متوقف شدن عمليات اجرائي طرح توسط پيمانكار، شركت توانير به منظور جلوگيري از فرسوده شدن و آسيب ديدگي تجهزات طرح كه در كشورهاي حاشيه جنوب خليج فارس تخليه شده بود اقدام به حمل تجهيزات به داخل كشور نمود. هم‌زمان بااين اقدامات مذاكراتي جهت از سرگيري مجدد طرح با پيمانكار انجام گرفت كه اين بار پيمانكار به بهانه جنگ تحميلي از ارائه تعهدات شانه خالي كرد، سرانجام در سال 1360 موافقتنامه ديگري با پيمانكار به امضاء رسيد كه به موجب آن مسؤليت اجراي عمليات ساختماني و نصب از مفاد قرارداد حذف شد و شركت توانير اين مسؤليتها را رأساً به عهده گرفت.
به دنبال عقداين قراردادباشركت جنرال الكتريك انگليس،شركت توانيردرارديبهشت 1363 قراردادي را جهت عمليات ساختماني ونصب با شركت Deawoo Corporation كرة جنوبي به امضاء رساند، پس از شروع كار پيمانكاردر سال 64 و 65 بر اثر بمبارانهاي هوايي دشمن خساراتي و تلفات جانبي به تجهيزات توانير و پرسنل كره‌اي وارد شد كه يك بار ديگر توقف عمليات اجرايي را به همراه داشت. در ضمن خاطرنشان مي‌شود كه اين نيروگاه در زمان جنگ تحميلي پنج بار توسط دشمن مورد حملۀ هوايي قرار گرفت.
به دنبال پذيرش قطعنامه 598 و توقف جنگ تحميلي، تجهيزات صدمه ديده، شناسايي و طي موافقت‌نامه‌ايي جهت بازسازي و قرينه سازي تجهزات شامل روتور توربين فشارقوي و پوسته‌ها و ديافراگم‌هاي توربين به كشور سازنده ارسال و موافقنامه از سرگيري عمليات اجرائي با شركت دووكورپريشن نيز مجدداً منعقد شد و در نهايت،‌ شركت مذكور از نيمه دوم سال 68 عمليات اجرائي خود را مجدداً تحت نظارت شركت مهندسان مشاور سازه و كارشناسان كارگاه نوسازي طرح آغاز كرد.
بازسازي تجهيزات صدمه ديده در داخل كشور را كارشناسان ايراني طي سالهاي 68و69 با كوشش فراوان انجام دادند و تجهيزات ارسالي به كارخانۀ سازنده پس از بازسازي و قرينه سازي، در اواخر سال 69 وارد ايران شد.
با دريافت تجهيزات و آماده بودن ساير اقلام بازسازي شده، عمليات اجرائي در سالهاي 70 و با سرعت قابل ملاحظه‌اي انجام پذيرفت و با عنايت الهي و تلاش‌هاي مستمر و مجدانۀ شركت توانير و كليه دست‌اندركاران پروژه، اين واحد در تاريخ 18/7/1371 با موفقيت را‌ه‌اندازي و به شبكه برق سراسري پيوست؛ آب مصرفي نيروگاه از انشعاب رودخانه كارون تأمين مي‌شود كه گاهي بعلت كم شدن و يا بسته شدن مسيرآن در بعضي فصول پمپ‌هاي كمكي از مسير رودخانه نيز تأمين مي‌گردد.

تصاویری از نیروگاه زرگان